Grand Chess Tour 2023

Grand Chess Tour powraca do Warszawy!
20-25 maja 2023
Centrum Konferencyjne Polin w Warszawie
Image

UNITING MINDS

Wielki turniej szachowy Superbet RAPID & BLITZ POLAND 2023 odbędzie się w dniach 20-25 maja w Warszawie pod hasłem Uniting Minds. To drugi etap GCT w 2023 roku.

NAJWIĘKSI SZACHIŚCI ŚWIATA WYSTĄPIĄ
W WARSZAWIE

Magia szachów trwa wraz z turniejem Grand Chess Tour 2023.

Superbet Rapid & Blitz Poland to pierwszy przystanek w formule szachów szybkich i błyskawicznych w ramach cyklu turniejów Grand Chess Tour, z których 3 odbędą się w Europie (Superbet Chess Classic Romania 4-16 maja Bukareszt, SuperUnited Rapid &Blitz Croatia 3-10 lipca Zagrzeb).

Dziesięciu elitarnych graczy przyjedzie do Warszawy, aby rywalizować w formule round-robin o pulę nagród w wysokości 175 000 dolarów.

Organizatorem europejskiej części cyklu jest Fundacja Superbet.

W turnieju wystąpi sześciu stałych uczestników cyklu oraz czterech zawodników, którzy otrzymali dzikie karty, w tym:

  • Mistrz Świata w szachach, arcymistrz Magnus Carlsen z Norwegii
  • Arcymistrz Radosław Wojtaszek z Polski
  • Arcymistrz Kirył Shevchenko reprezentujący Rumunię
  • Arcymistrz Bogdan-Daniel Deac z Rumunii

Dołącz do nas na wielkim turnieju szachowym Grand Chess Tour Superbet Rapid & Blitz 2023, który odbędzie się 21-25 maja 2023 roku, w Warszawie.

Bilety są bezpłatne. W systemie rezerwacji dostępne są po 2 bilety, na osobę/dzień.

Zapraszamy do składania rezerwacji, które zagwarantują Ci miejsce siedzące i komfortowe przyglądanie się szachowym rozgrywkom na żywo. Rezerwacja biletów na wydarzenie tutaj

UWAGA!

Jeśli nie zarezerwowałeś biletu, nie oznacza, że nie będziesz miał szansy, by poczuć atmosferę szachowego święta! Na widowni panuje duża rotacja i mimo braku gwarancji jest duża szansa, że będzie czekało na Ciebie wolne miejsce.
Jeśli nie, to i tak będą dostępne miejsca stojące i transmisje na żywo w turniejowym foyer! Nie wahaj się więc nas odwiedzić!

UCZESTNICY 2023:

Levon Aronian
Levon Aronian
Levon Aronian – amerykański szachista pochodzenia ormiańskiego, arcymistrz. Jako niezwykle utalentowany zawodnik, zdobył tytuł arcymistrza w 2000 roku, w wieku zaledwie 17 lat. Aronian został mistrzem świata w szachach szybkich w 2009 roku i mistrzem świata w szachach błyskawicznych w 2010 roku. Wygrał Puchar Świata w 2005 i 2017 roku i do dziś jest jedynym graczem, który wygrał ten turniej dwukrotnie. Aronian poprowadził również reprezentację Armenii do trzech złotych medali na olimpiadach szachowych (2006, 2008, 2012), oraz do złota na Drużynowych Mistrzostwach Świata w 2011 roku. W 2014 roku osiągnął swój najwyższy ranking FIDE - 2830, co czyni go czwartym najwyżej ocenianym graczem w historii. Od tego czasu Aronian dwukrotnie wygrał turniej Saint Louis Rapid&Blitz (2017, 2019), Sinquefield Cup 2018 i Superbet Rapid&Blitz 2019. W 2021 roku Aronian oficjalnie rozpoczął występy pod flagą Stanów Zjednoczonych, co uczyniło go drugim najwyżej notowanym rankingowo amerykańskim graczem.
Levon Aronian
MAGNUS CARLSEN
Magnus Carlsen jest pięciokrotnym Mistrzem Świata i obecnym numerem jeden na świecie. Po tym, jak jako najmłodszy szachista w historii w wieku 19 lat zdobył pozycję lidera rankingu FIDE, Carlsen osiągnął najwyższy w historii ranking FIDE (2882) i pozostaje na pozycji numer jeden od ponad 11 lat. Carlsen zdobył tytuł Mistrza Świata w 2013 roku, pokonując w klasycznym meczu 12-partii Viswanathana Ananda. Następnie skutecznie obronił swój tytuł przeciwko Anandowi w 2014 roku, a następnie pokonał Sergeja Karjakina (2016), Fabiano Caruanę (2018) i Iana Nepomniachtchiego (2021) w kolejnych Meczach o Mistrzostwo Świata. Magnus jest również czterokrotnym Mistrzem Świata w szachach szybkich, sześciokrotnym Mistrzem Świata w szachach błyskawicznych i dwukrotnym zwycięzcą Grand Chess Tour.
FABIANO CARUANA
JAN KRZYSZTOF DUDA
Jan-Krzysztof Duda – jeden z najbardziej utalentowanych i najlepszych szachistów w Polsce i na świecie. Zwycięzca ubiegłorocznego turnieju Superbet Rapid&Blitz 2022. Międzynarodowe uznanie zyskał po wygraniu Mistrzostw Europy w szachach szybkich w 2014 roku i zdobyciu srebrnego medalu w szachach błyskawicznych. W 2021 roku, Jan-Krzysztof Duda został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP za osiągnięcia w szachach. Kontynuował swoją karierę, wygrywając Mistrzostwa Polski w 2018 roku i zajmując drugie miejsce w Mistrzostwach Świata w Szachach Błyskawicznych w 2018 oraz w 2021 roku. Największym sukcesem Polaka jest wygranie Pucharu Świata FIDE w 2021 roku, dzięki czemu zakwalifikował się do Turnieju Pretendentów 2022.
Radosław Wojtaszek
RADOSŁAW WOJTASZEK
Radosław Wojtaszek – jeden z najlepszych szachistów w Polsce i na świecie. Jest czterokrotnym mistrzem Polski w szachach, zdobywał ten tytuł w 2005, 2014, 2016 i 2021 roku. Wojtaszek stosunkowo wcześnie zaczął odnosić sukcesy - zdobył międzynarodowe uznanie po wygraniu w 2004 roku dwóch dużych imprez - Młodzieżowych Mistrzostw Europy U-18 i Młodzieżowych Mistrzostw Świata U-18. Jego najważniejsze osiągnięcia to: Mistrzostwo Europy w Szachach Szybkich 2008. Polak zwyciężył również w turnieju w Dortmundzie w 2017 roku i Festiwal Szachowy w Biel w 2020 roku.
Viswanathan Anand
ANISH GIRI
Anish Giri jest czterokrotnym mistrzem Holandii i aktualnie zajmuje piąte miejsce na świecie. Jego niedawne zwycięstwo w turnieju Tata Steel Chess w 2023 roku było jednym z najlepszych osiągnięć w jego karierze, obok zwycięstw w Shenzen Masters 2019 i Reykjavik Open 2017. Ponadto, Giri reprezentował Holandię w pięciu olimpiadach, zdobywając trzy indywidualne medale brązowe.
Jan-Krzysztof Duda
MAXIME VACHIER-LAGRAVE
Maxime Vachier-Lagrave („MVL”) jest trzykrotnym mistrzem Francji, byłym mistrzem świata juniorów oraz mistrzem świata w Blitzu w 2021 roku. Jest również pięciokrotnym zwycięzcą Turnieju Biel Grandmaster oraz dwukrotnym zwycięzcą Pucharu Sinquefield. Ponadto, "MVL" był jednym z najmłodszych arcymistrzów w historii, zdobywając ten tytuł w wieku 14 lat. MVL reprezentował Francję w pięciu olimpiadach szachowych oraz licznych wydarzeniach drużynowych na poziomie światowym i europejskim.
Anton Korobov
WESLEY SO
Wesley So to amerykański arcymistrz szachowy, który jako cudowne dziecko z Filipin został trzykrotnym mistrzem swojego kraju. W 2014 roku przeszedł pod egidę amerykańskiej federacji i szybko wspiął się na szczyty rankingu światowego, zajmując drugie miejsce w turnieju Tata Steel w 2015 roku. Od tego czasu So wygrał wiele prestiżowych turniejów, w tym Bilbao Chess Masters 2015, Sinquefield Cup i London Chess Classic, dzięki czemu został mistrzem Grand Chess Tour 2016. W 2017 roku, wygrał turniej Tata Steel Masters i stał się jedenastym graczem w historii, który osiągnął wynik powyżej 2800 punktów rankingowych FIDE. So ma w swoim dorobku wiele znaczących sukcesów, w tym trzykrotne mistrzostwo USA w szachach, mistrzostwo świata w Szachach 960 z 2019 roku, zwycięstwo w turnieju Paris Rapid&Blitz 2021, a także mistrzostwo całego Grand Chess Tour w 2021 roku.
Radek Wojtaszek
RICHARD RAPPORT
Richard Rapport to węgierski arcymistrz szachowy, który zdobył tytuł arcymistrzowski w wieku 13 lat, 11 miesięcy i 6 dni. Obecnie reprezentuje Rumunię. Długo był numerem 1 wśród juniorów w światowym rankingu, zanim osiągnął wiek seniorski w grudniu 2016 roku. Następnie w 2017 roku wygrał Mistrzostwa Węgier w szachach. Najnowszym osiągnięciem Richarda Rapporta jest wygranie drugiego etapu Grand Prix FIDE 2022. Wynik ten dał mu awans do Turnieju Pretendentów 2022.
Kirill Shevchenko
BOGDAN DEAC
Bogdan Deac - jest aktualnie drugim najlepszym rumuńskim szachistą. Po zdobyciu tytułu Mistrza Międzynarodowego w wieku 12 lat i siedmiu miesięcy, Deac uzyskał tytuł arcymistrza dwa lata później, w wieku 14 lat, stając się jednym z najmłodszych graczy w historii, którzy to osiągnęli. Deac przekroczył po raz pierwszy barierę 2700 we wrześniu 2022 roku, gdy osiągnął najwyższy rating FIDE 2710, co umieściło go na 34. miejscu najlepszych szachistów na świecie.
Constantin Lupulescu
KIRILL SHEVCHENKO
Kirill Shevchenko – ukraiński szachista, arcymistrz. Tytuł arcymistrza zdobył w 2017 roku w wieku 14 lat, a obecnie jest jednym z 10 najlepszych juniorów na świecie. Shevchenko brał udział w wielu prestiżowych turniejach, takich jak: Aeroflot Open 2018 i Indywidualne Mistrzostwa Europy w Szachach 2018. Jednak do jego najbardziej znaczących osiągnieć należy zwycięstwo w turnieju Lindores Abbey Blitz w 2021 roku i zdobycie złota wraz z ukraińską reprezentacją w Drużynowych Mistrzostwach Europy w Szachach 2021. (Aktualnie reprezentuje Rumunię.)

Organizator

W ramach cyklu

Sponsor